Jak wyglądałby nasz świat bez drzew? Trudno to sobie wyobrazić, ale bez wątpienia stałby się miejscem ponurym i nieprzyjaznym. Drzewa oczyszczają powietrze, poprawiają klimat, redukują hałas, wpływają na jakość życia i wzrost cen nieruchomości, służą przyrodzie, a przy tym są po prostu piękne. Niestety, w naszym kraju od lat obserwujemy proces ich stopniowego rugowania. Wiele drzew wycinanych jest bezpodstawnie, wiele innych dewastuje się i oszpeca – zieleń ustępuje miejsca betonowo-asfaltowej dżungli.

Z drugiej strony pojawia się coraz więcej pozytywnych przykładów troski o drzewa – pod wpływem społecznego nacisku i dzięki rosnącej kompetencji odpowiedzialnych za nie osób. Efektywna walka o zielony krajobraz wymaga skutecznych rozwiązań chroniących drzewa, łatwego dostępu do informacji o ich losach, edukowania i włączania obywateli w proces podejmowania decyzji oraz współpracy wielu podmiotów w zakresie monitorowania drzew i zarządzania terenami zielonymi. Spróbujmy zrobić to razem!

Wszystkich, którzy kochają i podziwiają drzewa oraz pragną je chronić
zapraszamy na drugie ogólnopolskie:

Ogólnopolskie Forum Przyjaciół Drzew 2016

22-23 kwietnia 2016 r.

Zamek Topacz koło Wrocławia

Gościem specjalnym Forum będzie prof. Francis Hallé - botanik, badacz pierwotnych lasów, wielki popularyzator drzew, współautor filmu „Był sobie las” (reżyseria Luc Jacquet, zdobywca Oskara za słynny „Marsz pingwinów”). Profesor Halle poprowadzi wykład otwierający Forum, w którym opowie o istocie drzewa. Uczestnicy wezmą również udział w specjalnym pokazie filmu „Był sobie las” (w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego 64A we Wrocławiu), podczas którego profesor odpowie na pytania publiczności.

Podczas Forum:

 • ► Poznamy się, nawiążemy i umocnimy kontakty, wymienimy się naszymi doświadczeniami z działań na rzecz drzew.
 • ► Przedyskutujemy wyzwania związane z zarządzaniem zielenią w miastach w obecnym systemie prawnym, sposoby rozwiązywania problemów na poziomie lokalnym (przykłady z miast) i potrzeby zmian na poziomie ogólnopolskim.
 • ► Poszerzymy naszą wiedzę o drzewach, przyglądając się temu, jak żyją i w jaki sposób możemy żyć z nimi w zgodzie.

ZGŁOSZENIA TEMATÓW PRZEZ UCZESTNIKÓW FORUM

Ważne, abyśmy mogli się wzajemnie inspirować swoimi doświadczeniami, dlatego na drugi dzień Forum (sobota, 23 kwietnia) zaplanowaliśmy sesję obejmującą kilkuminutowe mikro-wykłady zgłoszone przez uczestników i prezentujące pozytywne działania dla drzew. Propozycje tematów, wraz z ich krótkim opisem oraz (w miarę możliwości) dokumentacją zdjęciową i danymi kontaktowymi, prosimy zgłaszać na formularzu ZGŁASZAM TEMAT najpóźniej do 10 kwietnia. Do wygłoszenia podczas Forum wybrane zostaną najciekawsze propozycje mikrowykładów.


INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Informacji organizacyjnych udziela: Małgorzata Sawicka, tel. 71-343-60-35 lub 501 053 360. Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać na specjalnym formularzu zgłoszeniowym na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . 

Udział w Forum jest bezpłatny

Uczestnicy mają też zapewnione bezpłatne wyżywienie. Osobom, które zgłoszą swój udział do dnia 15 kwietnia możemy zapewnić bezpłatny udział w pokazie filmu „Był sobie las” i bezpłatny transport z miejsca obrad do Dolnośląskiego Centrum Filmowego (przy ul. Piłsudskiego 64A we Wrocławiu), w którym odbędzie się pokaz. Chęć udziału w pokazie i zapotrzebowanie na transport należy zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowymNoclegi i dojazdy uczestnicy finansują we własnym zakresie. Do 1 kwietnia 2016 Zamek Topacz (www.zamektopacz.pl) zarezerwował pulę noclegów po preferencyjnych cenach dla uczestników Forum. Kontakt: +48 71 771 99 99, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Należy powołać się na udział w Forum.

Wybór udziału w warsztatach

W drugim dniu Forum zaplanowanych jest pięć odbywających się równolegle warsztatów tematycznych. Każdy z uczestników może wziąć udział w jednym. W formularzu zgłoszeniowym prosimy Państwa o wybór tematu poprzez oznaczenie preferencji w skali od 5 do 1 przy każdej z propozycji (gdzie 5 oznacza najbardziej interesujący, a 1 - najmniej). Podczas rejestracji na Forum otrzymacie Państwo ostateczną informację o „przypisaniu” Państwa do danej grupy. Zakwalifikowanie do danej grupy zależeć będzie od zainteresowania tematem, a także od kolejności zgłoszeń (liczba osób w każdej z grup powinna być podobna).

Dojazd na miejsce Forum

Do Zamku Topacz można dotrzeć wrocławską komunikacją miejską. Bezpośrednie połączenie z Dworca Głównego we Wrocławiu – autobus 612, odjazdy co ok. godzinę (w piątek rano o 9:00 i 10:00). Połączenia można sprawdzić na http://wroclaw.jakdojade.pl, wpisując jako miejsce docelowe Zamek Topacz.

PROGRAM FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW 

Dzień Pierwszy

22.04.2016 piątek (Światowy Dzień Ziemi)

 • ► 10:00 Rejestracja gości, kawa i herbata na dzień dobry
 • ► 10:45 Przywitanie gości – Piotr Tyszko-Chmielowiec, Fundacja EkoRozwoju i Tomasz Kurzewski, gospodarz Zamku Topacz

SESJA I.DRZEWA ŻYCIA

 • 11:00 ISTOTA DRZEWAgość specjalny Forum Prof. Francis Hallé, botanik Uniwersytetu Montpelier, badacz pierwotnych lasów, współautor filmu Był sobie las 
 • 12:00 DRZEWA I LUDZIE – jak żyć ze sobą w zgodzie? - dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec - dendrolog, lider programu Drogi dla Natury w ramach Fundacji EkoRozwoju i dyrektor Instytutu Drzewa
 • 12:30 Lunch

SESJA II. DRZEWA W MIASTACH

 • 14:00 CO SIĘ DZIEJE Z DRZEWAMI? - podsumowanie monitoringu standardów zarządzania zielenią wysoką w miastach wojewódzkich - Sabina Lubaczewska, Fundacja EkoRozwoju
 • 14:45 DOBRE PRAKTYKI w zakresie nowoczesnego zarządzania zielenią w miastach, przykłady ze świata – dr Jaroslav Kolařik, arborysta i dyrektor Safe Trees, Czechy
 • 15:30 Przerwa na kawę
 • 16:00 DRZEWA DLA LUDZI – LUDZIE DLA DRZEW – gospodarowanie zielenią w mieście - panel dyskusyjny z udziałem ekspertów

SESJA III. OPOWIEŚĆ O DRZEWACH

 • 17:30 Kolacja (o 19:15 wyjazd na projekcję filmu)
 • ►20:00 Pokaz specjalny filmu „Był sobie las” - po filmie spotkanie z Prof. Francisem Hallé, współautorem filmu (w Dolnośląskim Centrum Filmowym przy ul. Piłsudskiego 64A we Wrocławiu, zapewniamy dowóz w obie strony).

Dzień Drugi

23.04.2016 sobota

SESJA IV. DZIAŁANIA DLA DRZEW

 • 8:00 Śniadanie
 • 9:00 Podsumowanie pierwszego dnia
 • 9:15 INSPIRUJĄCE PRZYKŁADY – mikrowykłady dotyczące pozytywnych działań dla drzew (propozycje tematów prosimy zgłaszać na specjalnym formularzu najpóźniej do 10 kwietnia)
 • 10:30 JAK WSPÓLNIE DZIAŁAĆ DLA DRZEW? – sesja dyskusyjna metodą world cafe, wymiana doświadczeń, poszukiwanie pomysłów.

SESJA V. OCHRONA DRZEW W PRAKTYCE

 • 12:30 Warsztaty tematyczne (do wyboru – patrz formularz zgłoszeniowy),
  • 1. Drzewa sędziwe – jak je pielęgnować? - zajęcia terenowe - Jerzy Stolarczyk, arborysta
  • 2. Co to za drzewo?- rozpoznawanie gatunków drzew w terenie - Jakub Józefczuk, architekt krajobrazu i przyrodnik
  • 3. Czy to drzewo jest bezpieczne? - diagnostyka drzew, zajęcia terenowe - Kamil Witkoś-Gnach, arborysta
  • 4. Wykorzystanie mediów i narzędzi społecznościowych w prowadzeniu kampanii na rzecz drzew – Andrzej Jóźwik, dziennikarz
  • 5. Jak w praktyce wykorzystać prawo dla ochrony drzew? - Mariusz Krynicki, ekspert prawa ochrony drzew i pracownik urzędu miejskiego oraz Magdalena Berezowska–Niedźwiedź, prowadząca interwencje w obronie drzew w FER.
 • 14:30 Zakończenie Forum i uroczyste sadzenie drzew
 • 15:00 Obiad i pożegnanie uczestników

Uwaga: Organizator zastrzega sobie możliwość niewielkich zmian w programie wydarzenia.

Fundacja EkorRozwoju - 25 lat działań na rzecz Natury i Człowieka

Organizator: Fundacja EkoRozwoju

Forum Przyjaciół Drzew 2016 - Sponsorzy

Sesja I i II realizowana jest w ramach projektu „NA STRAŻY DRZEW”, współfinansowanego ze środków EOG w ramach programu Obywatele Dla Demokracji. Sesja III, IV, V jest realizowana w ramach projektu Roads for Nature – campaign promoting trees in Poland`s rural landscapes, as habitats and ecological corridors wspieranego przez program LIFE+ Unii Europejskiej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 Fot. M. Klonowska

 fot. M. Klonowska