Drukuj

Alejowe szkolenie w Gardei

 

 

 

Gmina Gardeja jako jedna z dwóch gmin powiatu kwidzyńskiego uczestniczy aktualnie w programie "Drogi dla Natury", który realizowany jest lokalnie przez Stowarzyszenie "Eko-Inicjatywa". W ramach działań promujących dobre praktyki w zarządzaniu zadrzewieniami przydrożnymi w sali gardejskiego Gminnego Ośrodka Kultury odbyło się w zeszłym tygodniu dwudniowe (13 i 14 lutego) szkolenie pt.: "Drzewa w otwartym krajobrazie. Instrukcja obsługi".   

 

Oba dni szkolenia były intensywne i wypełnione treścią co odpowiadało wadze zadania jakim jest mądre gospodarowanie drzewami w gminie Gardeja. Jej władze już nie raz pochylały się nad zagadnieniem drzew występujących przy drogach. Najszerzej znanym dendrologiczno drogowym problemem jest dotychczas niezrealizowana przebudowa droga krajowej nr 55, w której kością niezgody stały się przydrożne drzewa oraz ich dzicy mieszkańcy z pachnicą dębową na czele.  

Dr Andrzej Oleksa - entomolog opowiada o cennych owadach zyjących w starych drzewach

Celem szkolenia było przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat wartości drzew w otoczeniu człowieka oraz sposobu właściwego  nimi zarządzania. Rozpoczynając od tego czym jest drzewo i czego potrzebuje do "szczęśliwego" życia aż po praktyki i zalecenia planowania i ochrony drzew w procesie inwestycyjnym. Uczestnikami szkolenia w większości byli mieszkańcy gminy z Wójtem Kazimierzem Kwiatkowskim na czele. W wybranych wykładach udział wzięła również młodzież z klasy I gardejskiego gimnazjum.  

Ocena stanu drzewa w terenie oraz zasady prawidłowej pielęgnacji

Wykładowcami w trakcie szkolenia byli eksperci zajmujący się drzewami na co dzień: arborysta – Jerzy Stolarczyk, architekt krajobrazu – Rafał Wodzicki, urzędnik "środowiskowy" – Rafał Młodawski, entomolog – dr Andrzej Oleksa oraz członek Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa – Adam Juźwiak.  Prócz słuchania wykładów uczestnicy brali udział w zajęciach terenowych poszukując cennych gatunków porostów czy owadów oraz oceniając stan zdrowotny drzewa.  

Jak właściwie pielęgnować drzewa by ochronic je przed wycinką

Istotnym elementem szkolenia była prezentacja na temat powstającego w ramach programu "Drogi dla Natury" tzw. programu zadrzewieniowego. Jest to dokument zawierający informacje na temat stanu zadrzewień przydrożnych  w gminie oraz nakreślający kierunki przyszłego gospodarowania nimi.  W trakcie tego wykładu znalazło się miejsce na dyskusję nad problemem drogi krajowej nr 55 oraz istotniejszym, choć nie znanym szeroko, niszczenia cennych, historycznych alej śródpolnych.

 

 

>>> PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DZIAŁANIACH REALIZOWANYCH W GMINIE GARDEJA

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu Roads for Nature – campaign promoting trees in Poland`s rural landscapes, as habitats and ecological corridors

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.